یک سؤال :

سلام

عبادات شما قبول درگاه حق.

متأسفانه آنچه در بین بعضی از دانشجویان وجود دارد،نوعی دلسردی در راه علم آموزی و دانش اندوزی و عدم انگیزه و شوق علمی است.

این مسأله فقط مربوط به دانشجویان یک رشته خاص نیست و دامنگیر بسیاری از دانشجویان در رشته ها و گرایش های متفاوت و مقاطع تحصیلی مختلف است.

به نظر شما علت اصلی این عدم انگیزه و نشاط علمی چیست؟

/ 12 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رها راد

این مسئله احتیاج به تحقیقات مفصل میدانی داره .ولی چیزی که دربین تموم دوستای من رواج داره وداشته اینه که : اولا چون هیچ آینده ای واسه خودشون بعداز اتمام تحصیلات نمیبینن , دلسرد میشن دوما مطالب کلیشه ای و اینکه واقعا دانشگاه مکان آموزش ویادگیری نیست .بیشتر مسئله تفریح وسرگرمی درمیونه .واسه خانوم به یه شکل , واسه آقایون به شکل دیگه سوم اینکه :من خودم هربار هر سوالی خارج از حیطه کتاب ها و رشته م پرسیدم , با اشد مجازات روبرو شدم .گاهی تمسخر شدم.گاهی نصیحت , حتی متهم شدم به مرتد بودن .فضای هیچگونه نظریه پردازی و تفکر روشن وجود نداشت و نداره

حاجری

به نظر من نباید خیلی ایده آل فکر کرد و انتظار داشت که همه ی افراد ی که وارد دانشگاه می شوند، به دنبال علم آموزی یاشوق برای کسب آن باشند. همیشه عده ی خاصی با این هدف می آیند و ما بقی به دنبا ل انگیزه های دیگر. و البته نباید انگیزه های دیگر را هم همیشه نا مطلوب و پست شمرد.

داش دیوونه

به نظر من تنها دو دلیل داره اول اونکه ) بنا به جبر جامعه به دانشگاه اومدن و دارن اون رشته رو میخونن مثلا طرف یا دلش نمیخواسته بره دانشگاه یا دلش میخواسته یه رشته ی دیگه بخونه ولی اینو قبول شده . دوم اینکه) آینده ی روشنی رو برای خودشون متصور نیستن

دانشجو

بالاخره این دانشجو بودن بهتر از بیکاریه. درود بر دانشجویان امروز و بیکاران فردا.

تقوی

ابعاد این قضیه اونقد زیاده که راحت میشه درباره ش کتاب نوشت. حالا الان ک روزه م و مغزم فرمون نمیده! بعد افطار چندتاشو میگم![نیشخند]

دهقان منشادی

سلام دوستان و سلام مخصوص به جناب خوشبخت با نظر شما تا حدودی موافقم اما نه کاملاً. همانطور که مستحضرید مدرسه ای که در آن درس خوانده می شود و اینکه آن مدرسه وابسته به چه کسی است در نحوه و میزان تسهیلات تأثیر بسیار دارد. از تأیید نشدن نظرتان عذرخواهم .موفق باشید.

تقوی

به نظرم یکی از مهمترین دلایل، افزایش صرفا کمّی دانشگاه هاست. گل سرسبدشان هم امسال است که حتی بدون شرکت در کنکور سراسری، می توان انتخاب رشته کرد! مسلما این امر باعث کاهش انگیزه داوطلبان و در نتیجه یک انتخاب رشتهٔ بی دقت و در نهایت هم بی میلی در طول دوران تحصیل و سپس بیکاری در صورت فارغ التحصیلی ست. دلیل بعدی میتونه عدم توجه مسئولین به تعیین ظرفیت هر رشتهٔ تحصیلی باشه. اگر به دفترچهٔ انتخاب رشته کنکور سراسری نگاه کنیم می بینیم که ظرفیت اکثر رشته ها در یک عدد یکسان (مثلا 50) مشترکه. گویی یک نفر این ظرفیت را اعلام، و دیگران از روی او تقلب کرده اند! نتیجهٔ این امر هم مواجه شدن به خیل عظیمی از فارغ التحصیلانی خواهد بود که بازار کافی و مناسب در اختیار نخواهند داشت.

مریم

سلام خیلی زیاده. ولی یکی از عوامل مهمش اینه که اکثرا به دنبال علاقه شون رشته رو انتخاب نمی کنن! و از طرفی همونطور که همه ی دوستان گفتن: ما برای کسب مدرک آمدیم/ نی برای درک مطلب آمدیم![نیشخند]

neda

خداوندا تو را شاکریم که یک ماه میهمان و این اجازه را به ما دادی تا سحرها عاشقانه با تو سخن بگوییم و درد دلمان را با تو بگوییم و اکنون روز اول شوال را بر ما عید گرداندی عید بر عاشقان مبارکباد.