رمضان در تاریخ - 2

سلام

طاعات و عبادات شما قبول درگاه حق

مرحوم نادر میرزا یکی از شاهزادگان ادیب و دانشمند دودمان قاجاری که در سال 1242 در استرآباد متولد شده است.

پدرش بدیع الزمان ملقب به صاحب اختیار مدت سی سال از طرف فتحعلی شاه‌ قاجار حکمران و بیگلربیگ دشت ترکمان بوده و جدّش محمد علی میرزا معروف به دولتشاه‌ دوّمین فرزند فتحعلی شاه است.مادرش جهان سلطان دختر حسام السلطنه محمد تقی‌ میرزا از پسران فتحعلی شاه و جدّه‌اش ( مادر بدیع الزمان میرزا ) دختر شاهرخ میرزا نواده نادرشاه افشار و فاطمه سلطان بیگم دختر شاه سلطان حسین صفوی است .

در این پست قسمتی ازکتاب تاریخ تبریز او  که مربوط به آداب و رسوم مردم شهر تبریز در ماه مبارک رمضان است آورده شده است.

 «به ماه مبارک به بازار دیگهاى بزرگ گشاده دهان که «تیان» گویند، در چند جاى به کار گذارند و از آرد گندم رشته پزند و آن را «لقمه عزیز» گویند و بس گرامى شمارند، این رشته را چون به خانه آرند، زن با خوشروئى و خندان و شادان اندکى آب بر آن افشاند، مالش دهد، که نرم گردد، پس دوشاب بدان ریزد و اندکى زنجبیل کوفته افشاند و مغز گردکان کوفته بدان بیامیزد، خمیرى شیرین گردد و سخت به حرص و شره بخورند و بهترین لذایذ دنیا دانند و براى بزرگان با شیره قند و مغز بادام و هل و زنجبیل سازند و مشتریان و ارباب سلیقه از زنان، رشته نگاه دارند، پس از رمضان خورند و این کدبانویى نامى باشد. چون رمضان بگذرد رشته‏ پزان بربندند تا سال دیگر نگشایند و مردم حسرت خورند که رمضان آید که رشته خوریم.»

 

/ 8 نظر / 3 بازدید
نظری

سلام اینا بیشتر کلاس آشپزی رمضان بود تا آداب و رسوم ماه رمضان [نیشخند]

...

در باب صاحب اختیار که فرمودید روزی فتحعلی شاه و بدیع الزمان (صاحب اختیار)و تلخک دربار از راهی عبور میکردند شاه و صاحب اختیار بر اسبی سوار بودند و تلخک بر خری تلخک مرتب از آندو جا میماند . پس صاحب اختیار رو به تلخک کرد گفت اعلیحضرت را مکدر کردید بسکه منتظر مانند تا شما برسید . تلخک از خر به زیر آمد و به خرش گفت میبینی جناب صاحب اختیار را خشمگین کردی ممکن است در پنهان دستور قتلت را صادر کند حال می خواهی زنده بمانی و تند حرکت میکنی ؟ یا باز تنبلی کرده و میمیری؟ به هر حال خود صا حب اختیاری .

...

من رشته شیرین میخوام و دوشاب و روغن کنجد[گریه]

89

سلام روش خوبی برای انتظار رمضان است. الان که مردم همه روزهاشون رمضان است! (از بابت گرونی و........)

حاجری

سلام. از نکات جالبی که در وبلاگتان ارائه می کنید سپلس گذارم.البته این پست را باید بعد از افطار خواند.

ح محمدی

سلام طاعات قبول پست های جالبی رو جهت نمایش در وبلاگ برمی گزنید!

...

بانوی گرامی پس چرا آپ نمی کنی؟ پس من کجا نظرات گوهر بار بذارم ؟ میخوای من واست یه پست تاریخی بنویسم ؟ باشه پس پایینو بخون . کوروش بزرگ خوب است چنگیز خان و تیمور بد هستند سربه داران خوب بودند محمود افغان بد بود نادر شاه افشار تا قبل از جنون خوب بود من کریم خان زند (وکیل الرعایا ) را دوست دارم این سطح درک من از تاریخه اگه میخوای دیگه تاریخ ننویسم پس شما بنویسید [لبخند][گل]

ا.قدردان

درود بر تو وبلاگ جالبی دار ی نشان از شخصیت والاست عزیزم امشب از خدا چی میخوای؟؟ دوست داری با ما هم صدا بشی ؟؟ بیا ببین چی مونده که خوب باشه و من از خدانخواسته باشم میدونی که خدا بزرگتر از اونه که وصف بشه پس هر چی بخواییم میده نظرت برام مهمه نازنین هر چند که خیلی خودمونی باشه