ایرانی بودن یا نبودن، مسأله این است!

سلام

هر چند وقت یکبار در اخبار می شنویم که دانشمند و یا شاعری و گاه حتی شئی  توسط یکی از کشورهای همسایه بنام  خودش ثبت می شود. به عنوان مثال شاعر پر آوازه قرن هفتم مولوی را بخاطر زادگاهش بلخ، افغانستان ، بدلیل استادش شمس تبریزی و اشعار زیبایش ، ایران و بخاطر محل زندگی و مدفنش ترکیه داعیه هموطن بودن با این شاعر را دارند و هر از چند گاهی در یکی از این کشورها کنگره یا همایشی بنامش برگزار می گردد. و یا ابو ریحان بیرونی را همه ما به عنوان دانشمند ایرانی می شناسیم در حالی زادگاهش در حوالی خوارزم است که در تقسیمات سیاسی کنونی بین ازبکستان و ترکمنستان است و محل دفن او غزنین در افغانستان. در مورد اشیاء نیز وضع چنین است. چندی پیش اخباری مبنی بر ثبت ساز تار در فهرست میراث فرهنگی یونسکو بنام کشور آذربایجان منتشر شد.(دیدن خبر)

سوال اینجاست که منظور از حدود مرزی ایران کجاست؟ آیا مرزهای سیاسی دوره ساسانیان را در نظر می گیریم ویا فارسی زبان بودن را ملاکی برای ایرانی بودن در نظر می گیریم و یا معیار و ملاک دیگری برای این امر وجود دارد؟

و سوال دیگر اینکه آیا معرفی این افراد به عنوان یک ایرانی ، ناشی از حس ناسیونالیستی و میهن پرستی ماست یا خیر؟

/ 4 نظر / 18 بازدید
رضوی

صدای خنده ی مادرم ، حتی غم هایم را هم می خنداند ! روز مادر بر شما مبارک

داش دیوونه

البته در مورد مولانا و ادعای ترکیه قضیه خیلی خنده دار است چون با این حساب مثلا دکتر علی شریعتی هم حتما اهل سوریه بوده است (اگر اشتباه نکنم مقبره ی ایشان در سوریه است) اما از دید من هیچ اشکالی ندارد که هم ما و هم افغانها مولانا را از خود بدانیم چون زبان هردوی ما پارسی است و زمانی افغانستان جزو خاک ما بوده یا ابوریحان بیرونی و ... . اما عقل حکم میکند اگر قرار باشد برای هرکس سر زمینی را تعیین کنیم ،زادگاهش را ملاک قرار دهیم [لبخند]

علـــــــــــی

متاسفانه از بی توجهی مسولان بناهای تاریخی که جاشونو به برج ها دارن میدن، چه باکیه که این افتخارات ایران هم بشه مال کشورای دیگه. فرقی نمیکنه که همه ما بچه های آدمیم. راستش چند وقت پیش خوندم در کشور تاجیکستان هر ساله مراسم بزرگداشت صادق هدایت برگزار میشه، احتمالا چون خاکشم فرانسه هست ملیتشو عوض میکنن. تا دلتون بخواد از این چیزا زیاد داریم.

neda

آدمی فقط در یک صورت حق دارد؛ به دیگری از بالا نگاه کند؛ و آن هنگامی است که بخواهد؛ دست دیگری که بر زمین افتاده بگیرد تا او را بلند کند ...