پا در کفش سیما - سیمای زن در سیما (1)

  در آن ایام ، چند ساعتی در هفته برق مناطق مختلف تهران به نوبت قطع می شد و جدول برنامه خاموشی ها، هر هفته در روزنامه منشر می گردید. به یاد دارم اولین چیزی که اطرافیانم در جدول خاموشی به دنبال آن بودند، هم زمان نبودن این سریال با قطع شدن برق بود. در خاطرم هست وقتی قرار بود، این همزمانی در محله ما رخ دهد، برخی همسایه ها به منزل اقوام خود برای دیدن این سریال رفته بودند. آن موقع از ماجرا و داستان سریال چیزی نمی فهمیدم  و تنها خاطرات مبهمی از تحلیل بزرگترها از ماجراهای آن در خاطرم مانده است و بعدها که بزرگتر شدم، داستان آن را به طور پراکنده از دیگران شنیدم ( وقتی یکی دو سال قبل یکی از شبکه های تلویزیونی این مجموعه را بازپخش کرد، تا آنجا که فرصتی می یافتم آن را تماشا می کردم. البته این بار نیز زیاد در قید ماجراها و داستان نبودم و بیشتر  توجهم معطوف به سیر تغییر در نوع پوشش و آرایش زنان و مردان ، لوازم و تزیینات منزل و... در گذر سال ها، تاثیر فرهنگ غرب در فرهنگ سنتی ژاپن، انقلاب و شورشهای اجتماعی ژاپن و مسایل مربوط به جنگ جهانی دوم و... به بیان ساده تر تاریخ اجتماعی ژاپن  بود.)

  اکنون نیز که سالها از پخش این مجموعه می گذرد، نگاهی گذرا به مجموعه های ایرانی و خارجی پخش شده در این سالها و بازخورد اجتماعی آنها موید این مطلب است که سریالهای داخلی و حتی خارجی که دارای همین مضمون باشند، محبوبیت بیشتری دارند.

  اینکه چرا مخاطب ایرانی این گونه سوژه ها را بیشتر می پسندد،جای تأمل دارد و به نظر می رسد امری است که جامعه شناسان باید به آن بپردازند. 

  اما سوال بنده آنست که در این مدت در کنار اینگونه سریال ها چند مجموعه در سیما تولید شده که موضوع و شخصیت اصلی داستان آن زنی موفق در عرصه های مختلف خانوادگی، اجتماعی، علمی و ... بوده است؟

  در بین مجموعه های خارجی پخش شده از سیما که شخصیت اصلی آنها زن بوده، تصویری از بانوی پرتلاش، زیرک و دارای موفقیت های مختلف اجتماعی، علمی و خانوادگی به تصویر درآمده است (مانند پزشک دهکده و...) اما در میان مجموعه های ایرانی چطور؟

  متاسفانه در میان مجموعه ها و حتی در میان فیلم هایی که من تا کنون دیدم ، تصویری از زن به این صورت مشاهده نمی شود. زن در این فیلمها، شخصیتی است که در یکی از این جنبه ها موفق است و در دیگر جنبه ها نا موفق ! در سریال "خداحافظ بچه" که سال گذشته از شبکه سه سیما پخش می شد. زنی استاد دانشگاه بود اما همسرش تجدید فراش کرده بود، لذا هرچند او شخصیت علمی قابل توجهی داشت اما در زمینه خانوادگی ناموفق بود.

  البته همانطور که در ابتدا عرض کردم، من زیاد اهل تماشا کردن و پیگیری سریال های تلویزیونی نیستم و هر از گاهی که فرصت دست دهد آن را تماشا می کنم ولی به صحبتها و نظرات اطرافیان در جاهای مختلف بدقت گوش می دهم و از صحبتهای آنان به داستان سریالها و محبوبیت آنها در جامعه پی میبرم.

/ 3 نظر / 27 بازدید
at6ryas

سلام ممنون که قدم رنجه کردی وازوبلاکم دیدن نمودی کم بضاعتم ببخش قصدم این است که خدمتی هرچندکوچک باین اب خاک انجام دهم وبلاک زیبای داری خسته نباشی بازم منتظرقدومتون هستم موفق باشی

حاجري

خشته نباشيد از اين همه سال درگير پايان نامه بودن...[عجله]

خدنگی

عالی نوشته بودید