نقد کردن :

سلام

در جلسات انجمن کتابخوانی بعضی وقت ها مباحثی مطرح می شود که سر کلاس زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد. گاه این مباحث به کلاس ختم نمی شود و فکر انسان را بطور شگفت انگیزی بخود مشغول می سازد و می توان ساعتها بلکه روز ها به آن فکر کرد تا نتیجه مورد قبولی درباره اش بدست آورد.

این هفته نیز بحثی مطرح شد. همانجا دوست داشتم بیشتر درباره اش صحبت شود تا شاید در پایان به نتیجه ای برسم اما متاسفانه به پایان رسیدن زمان کلاس، اجازه دنبال کردن بحث را نداد.

آن موضوع که چند روزی است مرا با خود درگیر کرده: نقد نکردن ،خودسانسوری ما ایرانی هاست.

اتفاق می افتد که ما از مطلبی گاه علمی مطلع هستیم ولی به خودمان اجازه بیان آنرا نمی دهیم. براستی این مسأله ریشه در کجا دارد؟

بنا برنظر استاد محترم و بزرگوار، جناب آقای دکتر قنوات این مسأله به فرهنگ ما برمی گردد. ما ایرانی ها در فرهنگمان چنین آموخته ایم که گاه نقد کردن دیگران (بویژه نقد علمی) کار شایسته ای نیست. خصوصا اگر فرد نقد شونده از بزرگان و نام آوران باشد.

من در این زمینه با ایشان کاملا موافقم. چه بسا رأی و نقدی که بدلیل مخالفت با نظر و عقیده شخص سر شناسی نادیده گرفته و مهجور بجایی افکنده می شود.

سوالم درباره ریشه این فرهنگ است. این فکر و اندیشه(نقدنکردن) از کجا به کالبد فرهنگ ما نفوذ کرد؟ چه شد که ما (منظورم ایرانیان است) آموختیم که نباید از بزرگان نقد کنیم. چه عاملی سبب شد که ما در طول زمان به این نتیجه رسیدیم و نقد نکردن  در فرهنگ ما ریشه دواند؟

/ 10 نظر / 19 بازدید
داش دیوونه

ما کلا بیشتر از این میترسیم که اگر بزرگی را نقد کنیم بگویند ما نادانیم و من از این صفت نفرت دارم . ممنونم [گل]

neda

سلام خانم دهقان مطالب وبلاگتون رو دوست دارم مخصوصا وقتی تصویر میذارین موفق باشین

ahmadi

سلام خیلی خوب بود،موفق وپیروز باشی

neda

´´´´´´´´´¶¶ ´´سلام´´´¶¶¶ ¶¶¶´´´´´¶¶´¶ ´¶¶¶¶¶¶¶¶´´¶ ´´´¶¶´´´´´´¶¶¶¶¶¶¶¶¶ ´´´´´¶¶´¶¶´´´´¶¶¶¶ ´´´´¶¶´´´´´¶¶¶ ´´´¶¶´¶¶¶¶´´¶ ´´¶¶¶¶¶´´¶¶´¶´´´´´´´´¶ ´¶¶´´´´´´´´¶¶¶´´´´´´¶¶ ´´´´´´´´´´´´¶¶´´

تقوی

سلام متاسفانه نقد توی کشور ما هزینه های گزافی داره. حالا میخواد توی هر زمینه ای که باشه. متاسفانه ما با فرد منتقد به عنوان برانداز برخورد می کنیم و تصور می کنیم هر کس انتاقدی کرد هدف مخرب داره.

رضوی

اگر تونستید جواب های خوبی برای این پرسش هاتون پیدا کنید ما را بی خبر نگذارید.

دهقان منشادی

سلام به دوستان بویژه جناب آقای تقوی نظر شما و ایشان کاملا درست است. مشکل اینجاست همانطور که استاد قنوات فرمودند این مسأله جزئی از فرهنگمان شده است.از نظر شما بسیار سپاسگزارم و از عدم تأیید آن عذرخواهم. موفق و سربلند باشید.

تقوی

خواهش می کنم. به هر حال توی یه جمله میشه خلاصه کرد بحث رو: ما فرد اصلاح طلب رو (به معنای عام و نه گرایش سیاسی) استحاله طلب می دونیم.

neda

نه تو می مانی و نه اندوه و نه هیچیک از مردم این آبادی... به حباب نگران لب یک رود قسم، و به کوتاهی آن لحظه شادی که گذشت، غصه هم می گذرد، آنچنانی که فقط خاطره ای خواهد ماند... لحظه ها عریانند. به تن لحظه خود، جامه اندوه مپوشان هرگز. "سهراب سپهری"

.

کسانی که مردم آنها را اهل اخلاق می دانند،اگر ما اشتباهشان را ببینیم،از ما به بدی یاد خواهند کرد،حتی اگر دوست ما باشند. "فردریک نیچه"