گلادیاتور

مرگ دردناکی است. تصور اینکه مجبور هستی وارد میدانی شوی که در آن باید برای زنده ماندنت تلاش کنی ، وحشتناک است. آن هم در مقابل حریفی که یا دوستی است که روزگاری را با او سر کردی و یا حیوانی است درنده و اغلب گرسنه.

مرگی در هیاهوی تماشاچیان. تماشاچیانی که از تو می خواهند هر چه بیشتر خشمگین  باشی. بی رحم و درنده خو به انسانی مثل خودت حمله کنی ، کشتی بگیری، تیغ بکشی و سرانجام با اشاره شان او را بکشی، درحالی که آنان مستانه می خندند.

شاید در میان انواع کشتارهایی که تا کنون در تاریخ خواندم این نوع یکی از سبوعانه ترین و مقتولانش از مظلوم ترین کشته شدگان تاریخ باشند . کشتگانی که شاید کمتر کسی به یادشان است. کشتگانی که کشته شدنشان شما را به یاد فتح کشوری بدست فاتحی قدرتمند و یا بلای آسمانی و قهر طبیعت نمی اندازد. کشتگانی که کشته می شدند تا مردمانی وقتشان را بگذراند و لذت ببرند.

 

 شست برگشته ، ژان لئون ژروم، 1872

 

آمفی تأتر ، مربوط به قبل از سال هفتاد میلادی، شهر پمپی

     

      فسیفساء مربوط به سالهای 80 تا 100 میلادی ، لیبی

 یک نمونه فسیفساء با موضوع گلادیاتور ، موزه مادرید

  

/ 6 نظر / 40 بازدید
مریم

سلام چه جالب. اتفاقا دیشب گلادیاتورها پخش شد... بنظرم فیلم بی نظیریه

داش دیوونه

خواهر گرامی : من تا حالا زیاد به این قضیه فکر نکرده بودم ، انسانی مثله میشود تا بقیه ی هم نوعانش از فرط شوق عربده بکشند . قاتلی که همنوعش را برای این میکشد تا خود را برای قاتلی دیگر که چند روز بعد او را میکشد حفظ کند . قانون جنگل میگوید برای زنده ماندن بکش . اما آنها میکشند تا دوباره کشته شوند . پس گویا از حیوان پست ترند .درست است که گلادیاتوری که به عنوان نفر آخر زنده میماند بخشیده و آزاد میشد اما چه کسی میتواند بگوید آن نفر حتما منم . شاید اگر خودشان قبول نمکردند با هم بجنگند و اعدام در برابر این نافرمانی را میپذیرفتند این رسم هم ریشه دار نمیشد .[گل]

حاجری

سلام گویا خانمها هم فیلمهای خشن را دوست دارند.[خنثی]

نظری

فیلم خیلی قشنگیه بخصوص صحنه ای که امپراتور از کشتار گلادیاتورها لذت می برد خیلی خوب درآمده.

داش دیوونه

اگر من را در جایی ببندند و بگویند فقط حق یک انتحاب داری و میتوانی خود یکی از سه برادرت را انتخاب کنی تا کشته شود و در صورت هر جوابی بجز آن انتخاب هر سه را خواهیم کشت من چه باید بکنم ؟ راهنمایی این سوال دو پاسخ منطقی دارد یکی منطق در اختیار اجتماع یکی منطق در خدمت منطق قضیه ی این گلادیاتورها شیبه همین است .[گل][گل][گل]

تقوی

بر عکس شما,من به شدت از این ژانر فیلمها به شدت بدم میاد.[لبخند]