عروس آب

سلام

همه روستا آماده برگزاری جشن عروسی شد. بالاخره زبیده خانم راضی شده بود تا ازدواج کند. گروهی از ریش سفیدان علیم آبادی به همراه مشهدی ولی الله به خانه زن عمو زبیده می روند و خطبه عقد را می خوانند . هنگام عقد یک خروار گندم به او می دهند و مقرر می کنند که هر سال موقع خرمن 5 تا 10خرمن گندم به او نفقه دهند و در ماه های محرم و رمضان نیز هر یک از اهالی روستا به اندازه توانایی خود چیزی به عروس خانم هدیه بدهد.

بعدها وقتی زن عمو زبیده گفت امورات زندگی اش نمی چرخد و می خواهد طلاق بگیرد ، همه اهالی شب هر چه در بساط داشتند به در خانه اش بردند و مانع از طلاق گرفتنش شدند.

این داستان زنی است که در سال 1350 هجری شمسی در یکی از روستاهای اطراف اراک به عقد قنات در آمد.

ازدواج با قنات از رسوم دیرینه ایست که در مناطق مختلف وجود داشته است. رسمی که در آن فردی (گاهی زن و گاه مرد ، اما بیشتر زن) به عقد قناتی در می آمده تا قنات پر آب شود و  همچنان در آن ناحیه زندگی ادامه یابد. گروهی از محققین این سنت را، یادگاری از دوران ستایش آناهیتا و تیشتر می دانند.

به نظرم این سنت هم سنتی پسندیده و نیک بود و هم ناپسند. پسندیده از این جهت که مخارج زنی که بیشتر بیوه و نیازمند بود تا آخر عمر تأمین می شد و ناپسند از آن باب که آن بانو ( گاه بسیار جوان ) تا آخر عمر از مصاحبت و داشتن تکیه گاهی مانند دیگر زنان محروم می شد.

/ 11 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تقوي

سلام.جالب بود.من قبلا رسم ازدواج زن با گاو! رو شنيده بودم.ولي اينم جالب بود.البته در بيانات ديني خودمون هم چند جا به با بركت بودن وجود زن اشاره شده.

مریم

سلام وا! چه رسم مسخره ای... بنظر من اصلا رسم جالبی نبوده! خیلی هم مضحک و خنده داره کارشون. نه با مقیاس عقل نه شرع جور در میاد

حاجری

سلام. شما در مطلبتان گفته اید که این رسم هم پسندیده و نیک بوده و هم ....، اما در جواب خانم مریم هم نظر ایشان مبنی بر رسم مسخره ای ... را قبول کرده اید. بالاخره دیدگاه شما در این زمینه چیست؟

مریم

سلام مجدد درسته باید به عقاید دیگران احترام گذاشت ولی این آداب و رسوم... نمیدونم هرچی فکر میکنم نمی تونم توجیهی براش پیدا کنم. نشان جهالته یا ...؟ واقعا استدلالشون چیه واسه چنین کاری؟ کاش فلسفه ی این آداب و رسوم که چرا بوجود اومده رو هم بشه پیدا کرد![متفکر]

علامی

با سلام این رسم در میزان آب قنات تاثیری هم داشته یا نه؟ و اینکه هر فرد فقط با یک قنات ازدواج می کرده؟

تقوی

در مورد ازدواج زن با گاو باید بگم حدود 6 ماه پیش توی اینترنت خبری خوندم(اینکه کجا این اتفاق افتاده بود خاطرم نیست) که در منطقه ی مورد نظر, به سبب اعتقاد به با برکت بودن زن,هنگامی که گاوها شیردهی پایینی داشته باشند و این مشکل ادامه پیدا کند,زنی را به عقد او در می آورند تا بدین سبب گاو مورد نظر شیرده شود.جالب تر اینکه این کار به کرات انجام شده و هر بار هم نتیجه گرفته بود!

مریم

واقعا نتیجه میگرفتن از این کار؟! نمیتونم باور کنم با اینکه یک زن رو بخاطر عقایدی که با هیچ منطقی جور در نمیاد به ازدواج قنات در بیارن و آب اون قنات زیاد بشه!!! [متفکر][متفکر][متفکر]

رفیق

برام جالب بود . به قول شما گاهی وقتا عده ای اون قدر به چنین چیزایی عقیده و باور دارند که نفی اون براشون غیر ممکنه و گاهی اونو به خدا و پیغمبر هم حتی ممکنه نسبت بدن.

سوگند

قشنگ بود.... اپم تونستی سر بزن اجی

داش دیوونه

آره آبجی این یادگار دوران میترائیسم هستش و هنوز توی هند رواج داره . ولی توی ایران نمیدونم هنوز رایجه یا نه . ولی بد هم نیست طرف هر چی دلش میخواسته به چاه میگفته و شوهر بدبختم لال . [قهقهه]