یک نکته – 2:

سلام

در مطلب با عنوان یک نکته،نکته ای را درباره انتخاب موضوع از قول استاد گرانقدر «دکتر جلالی» مطرح نمودم . در این پست نیز،به نکته مهم دیگری از کارگاه  « روش تدوین پایان نامه » که توسط « دکتر قنوات» برگزار شد، اشاره می کنم.

قبل از آن، لازم است این مطلب را حتما بنویسم که در مدت تحصیلم در کارشناسی ارشد تا جایی که برایم مقدور بود در جلسات دفاع از پایان نامه دوستان هم رشته ای ام شرکت کردم و برخی نکات و اشکالات مطرح شده را در آن جلسات یادداشت برداری کردم . امروز که برای انتخاب نکته -2 به آن ها مراجعه نمودم ، یکی از مواردی که در خیلی از پایان نامه ها به آن اشاره شده بود و داوران آن را نقد می کردند ،« ادبیات موضوع» بود. این مساله نشان می دهد، دوستان در نوشتن این قسمت از پروپزال و پایان نامه بسیار دچار مشکل هستند .

درباره «ادبیات تحقیق» ، استاد گرانقدر جناب آقای «دکتر قنوات» در کارگاه « روش تدوین پایان نامه » گفتند:

«مجموعه آثار مکتوبی که درباره یک موضوع وجود داشته باشد را "پیشینه تحقیق" می گویند. در این قسمت حتما باید محقق مشخص نماید تفاوت کارش با کارهای  پیشین چیست. او باید توضیح دهد که کار پژوهشی او از کدام جهت با این اثر مکتوب متمایز است و آن اثر را نقد نماید.

نکته قابل توجه آن است که گاه محقق درباره نقایص ادبیات موضوع به نحو مبالغه آمیزی برخورد می کند و در برخی مواقع نیز فقط به معرفی اجمالی این آثار بدون هیچ نقدی می پردازد که هر دو این روش ها اشتباه است.»

/ 3 نظر / 6 بازدید
علــی

با سلام. نکته اصلی تحقیق همین است که اشاره کردید اما متاسفانه در بسیاری از پایان نامه ها اصلا رعایت نمی شود. بیشتر همه دنبال کمیت هستند نه کیفیت کارشان. [متفکر]

داش دیوونه

[لبخند][گل] بازم ممنون از پرداخت زکات علم [لبخند][گل]

ح محمدی

سلام مطلب سودمندی رو نوشتید! موفق باشید