آثار تاریخی مظلوم -1

در بروشوردرباره  برنامه  تور و ویژگی ها و جذابیت های آسمان کویر مطالبی نوشته شده بود .اما آنچه توجه ام را به خودش جلب کرد ، انجام گرفتن این رصد در کاروانسرای زین الدین در 65 کیلومتری جنوب یزد بود.

کاروانسرای زین الدین با معماری منحصر بفرد خود ( دایره ای شکل بودن کاروانسرا ) از آثار بجای مانده دوره صفوی است که به دستور  گنجعلی خان ساخته شده است.

این کاروانسرا از حدود ده سال پیش توسط برادران امامی بازسازی شده و ظاهرا در سال 2005 جایزه مرمت یونسکو را نیز دریافت نموده است و در حال حاضر پذیرای ایرانگردان داخلی و خارجی است.

استفاده از بناهای تاریخی و دربرخی مواقع حتی تغییر کاربری آنها هم محاسنی دارد و هم معایبی .

حسن آن اینست که حداقل مالک آن بنا برای حفظ و مرمت آن می کوشد .خصوصا اگر خود آن بنا منبع درآمدی برای مالک باشد مانند کاروانسرای زین الدین و یا کاروانسرای مادر شاه ( مهمانسرای عباسی) اصفهان و آب انبار امیر چخماق که به زورخانه تغییر کاربری یافته است  ...

اما خود این مرمت گاه ممکن است به بنای اولیه ، شکل و تزیینات اولیه آن آسیب فراوان برساند. خصوصا اگر توسط افرادی نا آشنا به معماری آثار تاریخی صورت پذیرد.

کاروانسرای زین الدین - یزد

/ 8 نظر / 30 بازدید
حقدوست

سلام دوست گرامی. جالب بود. راستی اگرخواستی [گل]«جواب خدا به نامه‌‌ای که در زمان ناصرالدین شاه برای او نوشته شده بود» [گل] را بخوانی، یه سر به وبلاگم بزن. موفق باشی.

حاجری

سلام. نمی دونستم از این شیوه هم برای مرمت آثار باستانی استفاده می کنند.

نظری

سلام در شرایط فعلی تغییر کاربری بناهای اینچنینی که شدیدا در معرض خطر هستند بهترین راهکار برای حفظ آنهاست. ممنون که به این موضوع اشاره کردید.

قنوات

چرا‌ " آثار تاريخي مظلوم؟" بهترين راه حفظ بناهاي تاريخي همين كار است. من معمولا در كلاس تاريخ هنر هم به اين موضوع اشاره مي كنم.

احمد

مظلومیت این بنا چی بود ؟ کاش بناهای دیگه تاریخی هم همینطور حفظ بشند.

رضوی

حالا بگذارید مرمت بشوند،اگه هم به بنا آسیب رسید طوری نیست،بهتر از اینه که کلا بنا به فراموشی سپرده بشه و به تدریج خراب بشه.

ورنوس

چه بنای مظلومی که جایزه مرمت یونسکو را هم گرفته؟

داش دیوونه

من هم اینجا رفتم تجدید خاطره بود موفق باشی[گل]