مسجد جامع کبود ، فیروزه ای در قلب ایروان

گروهی از محققین علت نامگذاری مسجد را شباهت ساختمان و ظاهر بنا به مسجد کبود تبریز و برخی دیگر کاشی های مینایی رنگ آن می دانند .

یکی از مورخان ارمنی، دوران والی گری حسینعلی خان را بین سالهای 1783-1762 ذکر کرده است .

سبک معماری این مسجد را صفوی- قاجاری می دانند .در کتاب گلشن مراد تألیف ابوالحسن غفاری کاشانی که به نوعی به اوضاع و احوال روزگار کریم خان زند پرداخته است، به نسب قاجاریه اشاره داشته و می نویسد که این طایفه در اوایل دولت صفویه در گنجه و ایروان می زیستند.  در همین کتاب در خصوص وقایع سال 1175 هجری قمری از حسینعلی خان به عنوان والی شهر نامبرده شده است که مسجد را با هزینه شش هزار تومان تأسیس نموده است.

لازم به ذکر است در دوره کمونیست ،با توجه به مقابله ای که با مظاهر دینی میشد ، کلیسا ها و  مساجد تخریب  شدند  اما با تدابیر مقامات هنر دوست محلی و تبدیل این مسجد به موزه ایروان از تخریب این بنا جلوگیری به عمل آمد .

 

/ 10 نظر / 126 بازدید
سعید

سلام مطلب جالب و مفیدی بود. سپاس

87

سلام بسیارزیبا بود.تصاویر هم از کیفیت بالایی برخوردار بودند.ممنون

هم کلاسی

سلام دوستم. ببخشید از اینکه اینقد دیر به وبت سر زدم خودت که میدونی این روزا درگیر پروپزالیم .بهت تبریک میگم .خوشحالم از اینکه یه وب دخترونه هم در اختیار ما قرار گرفت! اخه تو وب برادر ها هر چیزی رو نمی شه نوشت اینجا راحت تریم. یادت طیبه هم به خیر...

هم کلاسی

ببخشین یادم رفت سوالمو بپرسم! عکسارو کی گرفتین؟ کار خودتونه؟

مریم

سلام، ای بابا شما هم که اغفال شدی اومدی وبلاگ زدی.یه کاری نکنید که منم برم وبلاگ بزنم و همش درباره شهر قلمدان های مرصع مطلب بزارم.[شوخی]

89/1

شهر قلمدان های مرصع دیگه کجاست؟!!!

حاجری

سلام.اطلاعات خوبی بود.تشکر. قضیه ی شهر قلمدان های مرصع چیه دیگه؟

الهام

سلام خانم متواضع متواضعانه مینویسم که شما هم متواضعانه بخونید برای شروع عالیه

نظری

سلام روز معلم رو به شما تبریک میگم.

.

سلام. من شمارو زیاد نمی شناسم همین قدر می دونیم ارشدید. تو بعضی نظرات خوندم که شمارو معلم خطاب کردند. مگه معلمید؟!